5 tipp íráshoz

5 tipp íráshozUgyanezzel a címmel nemrég készítettem egy videót (amit a bejegyzés végére be is linkelek), de most gondoltam, ugyanazokat a pontokat rögzítem ide is. Úgyhogy nézzük mi az én top 5 tippem íráshoz!

1. Jegyzetelés

Amint van egy gondolatfoszlányod, amiről úgy gondolod, hogy jó lenne az írásodhoz, írd le, minél előbb. Ha hajnalban felébredsz és akkor jön a megvilágosodás, akkor is inkább kelj fel, és írd le a gondolatot, mert reggelre tuti elfelejted. Ha nem teszed meg, napokon keresztül azon fogsz rágódni, hogy vajon mi lehetett az a tuti jó gondolat, de azért sem fog eszedbe jutni.

2. Vázlatírás

Két korábbi bejegyzésemben már beszéltem arról, hogy a Futó tűznél teljes tudatlanságban álltam neki az írásnak, és fogalmam sem volt, mi lesz a történet folyamán. Volt néhány részlet a fejemben, hogy mit akarok, hogy benne legyen, a többit meg kitaláltam út közben. Ez a két bejegyzés a Hogyan írok könyvet? és Az írás folyamata.

Lényeg a lényeg, nem árthat, ha írsz magadnak egy vázlatot legalább a történet fő cselekményszáláról, hogy tudd, mi mentén kell kidolgozni a történetet. Ha néhány kisebb részletet is bele tudsz írni a vázlatba, az még jobb. Ha ettől is részletesebben le tudod írni a cselekményt egy piszkozatos formában, akkor aligha lesz problémád írás közben. Én például az utoljára megírt könyvemhez fejezetenként leírtam, mi történjen, és így sokkal gyorsabban tudtam haladni az írással, mintha út közben kellett volna kitalálnom a kisebb történéseket.

Persze ez csak vázlat, a kész könyvben lehet egyáltalán nem úgy lesznek a dolgok, de azért jó, ha van. 🙂

3. Szereplők kigyűjtése

5 tipp íráshozAjánlom a szereplők kigyűjtését, mert úgy sokkal egyszerűbb számon tartani, hogy kik vannak a könyvedben, és nekik mi a szerepkörük. Ehhez találtam egy nagyon jó oldalt: notebook.ai. (Kis angoltudást igényel.)

Erre az oldalra ingyenesen lehet regisztrálni, és alapból lehet benne univerzumokat, szereplőket, helyeket és tárgyakat tervezni. Ha előfizetsz, akkor még egy rakás más dolgot is (állatok, városok, istenségek, növények, stb…).

4. Tájékozódás az adott műfajban

Nem árt, ha olvasol olyan könyveket, amik olyan műfajban íródtak, mint amilyet te is szeretnél írni. Tehát ha romantikus könyvet szeretnél írni, akkor érdemes romantikus könyveket olvasni, ha fantasy-t, akkor fantasy-t, ha sci-fit, akkor sci-fit, és így tovább.

5. Légy önmagad!

Ez a legfontosabb tippem. Csakis olyan könyvet írj, ami neked tetszik. Úgy írd meg, ahogyan te szeretnéd, a saját stílusodban, a saját ízlésed szerint, mert az a legfontosabb, hogy te elégedett legyél a műveddel. Úgyhogy csak legyél önmagad!

Ezek az én tippjeim íráshoz. Nézzétek meg a videót, abban kicsit részletesebben kifejtem az egyes pontokat:

További jó írást és szép napot!


Psszt! Itt is aktívkodom:

moly.hu | Instagram | Facebook | YouTube

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük